Instruktor Kieleckiej Sekcji Szkoły Karate Samuraj

Zagranie złej nuty jest bez znaczenia.
Granie bez pasji jest niewybaczalne.

Ludwig van Beethoven

Zagranie złej nuty jest bez znaczenia.
Granie bez pasji jest niewybaczalne.

Ludwig van Beethoven

Moja droga Karate:

Na swojej drodze karate miałem to szczęście, że od samego początku trafiałem na wyjątkowych nauczycieli. Każdy z nich to indywidualność i wszystkim należy się szacunek za ich wiedzę, doświadczenie i chęć dzielenia się tym z innymi. Potrafili dopingować do działania sami stanowiąc przykład jak wiele ciężkiej pracy trzeba, żeby coś osiągnąć.

Trenowanie w różnych sekcjach wynikło głównie ze zmian miejsca zamieszkania ale też z poszukiwania własnej drogi rozwoju. Jest to ryzykowna ścieżka, ponieważ często zamiast zyskać, można stracić w takiej sytuacji. Jak już jednak wspomniałem na początku, myślę że miałem szczęście.

W 2009 roku za sprawą krakowskiej sekcji zetknąłem się ze Szkołą Karate Shotokan "Samuraj" i Shihan Waldemarem Dąbrowskim. Shihan Waldemar Dąbrowski to skarbnica wiedzy na temat karate i sztuk walki. Całą swoją osobą podąża drogą karate i stanowi inspirację dla innych. Uważam, że to czego uczy i przekazuje w swojej szkole, stanowi najpełniejszy obraz karate z jakim się dotychczas zetknąłem. Jednakże czasami życie układa się tak a nie inaczej i nasze drogi też się w końcu rozeszły. Kiedyś w luźnej rozmowie shihan Dąbrowski zażartował, że będzie moim ostatnim nauczycielem i tak też będzie. Tak jak on mówił, że nigdy nie będzie miał swego uchi deshi (najstarszego, najważniejszego ucznia). Tak ja już nigdy nie będę miał tego jednego i jedynego sensei'a. Oczywiście nie dlatego, że wszystko wiem i nie muszę się uczyć i doskonalić. Owszem, muszę, im dalej w las tym więcej drzew ...

W 2014 roku przeszedłem pozytywnie egzamin na stopień 2 Dan przed Shihanem Dąbrowskim oraz Shihanem Giuseppe Beghetto.

 

Szkoły i nauczyciele u których miałem przyjemność się uczyć:

2009 - 2019 Szkoła Karate Shotokan "Samuraj" - shihan Waldemar Dąbrowski

2005 - 2007 Toruński Klub Karate-do Shotokan - sensei Ryszard Piskorski

2003 - 2005 Akademicki Klub Karate Tradycyjnego w Toruniu - sensei Jarosław Mejer

2001 - 2003 Toruński Klub Karate Tradycyjnego "Kumade" - sensei Anna Kulczyńska

1997 - 2000 Kielecki Klub Karate Tsunami - sensei Małgorzata Kosiba, sensei Renata Ziemlewicz

 

 

Sport czy styl życia?

Nigdy nie brałem udziału w żadnych zawodach. Z kilku przyczyn. Karate Tsunami od którego zaczynałem odrzuca rywalizację sportową jako wypaczającą sens karate. W niektórych z pozostałych sekcji, w których trenowałem parcie na zawody było bardzo duże, ale moje podejście do tego tematu było już ukierunkowane. Nie mówię tutaj że zawody są absolutnie złe (bo mają i dobre strony), nigdy natomiast to nie był i nie będzie mój priorytet.

 

Uprawnienia

Ukończyłem kurs Instruktora Sportu Karate organizowany przez Polski Związek Karate.

Jestem licencjonowanym instruktorem Polskiej Unii Karate Tradycyjnego.

Dariusz Ścisło - prezes Klubu Karate Shotokan AGATSU Kielce